A mindennapok témáira és a természetes nyelvhasználatra fókuszál a Benedek-kar oktatóinak frissen megjelent „Was wir so gerne erzählen” kötete. A német nemzetiségi óvodapedagógus-képzés hallgatóinak szakmai felkészülését és a kétnyelvű nevelést folytató pedagógusok munkáját segítő kiadvány didaktizált hagyományos meséket és kortárs szerzők rövid történeteit tartalmazza. A meséket, történeteket mondókák, dalok, körjátékok színesítik, melyek a szerzők 2023-as kiadású "Was wir so gerne spielen" kötetéből származnak.
A kötet nem csupán gyűjtemény, hanem kiváló módszertani segédlet is, hiszen a gyermekirodalmi műveket úgy dolgozta át Babai Zsófia, dr. Kovácsné Vinkovics Éva és Pruzsinsky Réka, hogy azok használatkészek legyenek a másodnyelvű nyelvi-irodalmi nevelésben. A történeteket mondókákkal, dalokkal, körjátékokkal is kiegészítették, hiszen ezek motiváló hatásúak, színesítik és még eredményesebbé teszik a német másodnyelv elsajátítását. Amennyiben a pedagógus a gyerekekkel el is játssza a történeteket, a gyerekek még több lehetőséget kapnak a természetes, mindennapi német nyelv használatára, a kommunikációs helyzetek gyakorlására, hiszen a történetek szókincse, nyelvi fordulatai, kommunikációs helyzetei megjelennek az óvodai nevelési év mindennapjaiban is.
A didaktizált mesék, történetek nemcsak az óvodai élet általános témáihoz illeszkednek, hanem gazdagítják a nevelési év során megjelenő magyar, német, német nemzetiségi ünnepek, hagyományok feldolgozását is, azok nyelvi anyagát szintén tartalmazzák. Az ünnepekhez kapcsolódó történetek azért is alkotják fontos részét a kötetnek, mert a német nemzetiségi óvodapedagógusok kiemelt feladatai között szerepel, hogy a gyerekeket a német nyelv mellett a német nyelvterület és a magyarországi német nemzetiség kultúrájával is megismertessék.
Mindkettő megvásárolható az Aranykapu Gyakorló Óvoda pedagógusánál, Pruzsinsky Rékánál (E-mail: rekapruzsinsky@gmail.com).
Kapcsolódó tartalmak
- Digitális ugrás a jövőbe – Új oktatási környezet és professzionális média stúdió a Soproni Egyetemen
- Tudáshíd Sopron és Marokkó között – Új távlatok az egyetemi együttműködésben
- KOLIVIADAL 2025 – Egyetemista lendület, közösségi élmények, örök emlékek
- Lezárult a „Tekerj velünk Selmecig!” kihívás – több mint 11 600 km tekerés egy hónap alatt
- Öt évre és azon is túl- A Soproni Egyetem Kutatási Stratégiájáról tanácskoztak a szakemberek
- Hangszerek, formák, gondolatok – Üveges Péter a Természetesen Veled podcastban, képben és hangban
- IV. Soproni Egyetemi Nap (SEN 2025) – Fergeteges szemeszternyitó szeptember 5-én!
- Megújította együttműködését a Soproni Egyetem és a Vietnámi Nemzeti Erdészeti Egyetem
- Ismét kiváló helyezéseket gyűjtött be a Soproni Egyetem a 37. OTDK-n
- Út a zöldebb jövő felé: a fenntartható fejlődést erősítő intézményi gyakorlatokról egyeztettek