Fotó forrása: https://uhu.epss.hu/how-to-observe/
A Soproni Egyetem két elkötelezett munkatársa is részt vett abban az oktatási kezdeményezésben, amelynek célja, hogy a középiskolás diákokat közelebb hozza az űrkutatás világához – méghozzá Kapu Tibor magyar űrhajós küldetésének apropóján. A Soproni Egyetem munkatársai dolgozták ki azt a középiskolások számára készített tananyagcsomagot, amely a HUN-REN FI UHU projekt megfigyelési kísérletét mutatja be. A projekt különlegessége, hogy az űrben végzett megfigyelésekkel párhuzamosan földi észleléseket is ösztönöz, így a középiskolai oktatásban részt vevők valós időben követhetik és értelmezhetik a jelenségeket, sőt, akár saját megfigyeléseikkel is hozzájárulhatnak a kutatáshoz.
A Soproni Egyetem két munkatársa is hozzájárult annak a tananyagcsomagnak a kidolgozásához, amely Kapu Tibor űrutazásához kapcsolódó egyik kísérletet kívánja megismertetni középiskolás diákokkal. A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, soproni székhelyű, Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézete megbízásából Kapu Tibor, a második magyar kutatóűrhajós földmegfigyelési kísérletet végez a Nemzetközi űrállomásról (ISS). A Magyar Űrhajós Program (HUNOR) keretében megvalósuló nemzetközi projekt, a villámok és a felhők feletti elektromos eredetű fényfelvillanások észlelésére és dokumentálására fókuszál. Az asztronauta kéthetes űrbeli tartózkodásával párhuzamosan, a Földről is végeznek hasonló méréseket, ebben profi és amatőr fotósok egyaránt közreműködhetnek. Vagyis „lidércvadász” gyakorlatilag bárkiből lehet!
Fotó forrása: https://uhu.epss.hu/how-to-observe/
A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) – a HUNOR program AX4 űrrepüléséhez kapcsolódóan – várja mindazok jelentkezését, akik saját felvételekkel (fotó, videó, képsorozat) szeretnének hozzájárulni a FEF-jelenségek (pl. vörös lidércek) földi megfigyeléséhez. A cél, hogy minél több ilyen jelenséget sikerüljön dokumentálni, miközben az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomásról végeznek párhuzamos megfigyeléseket. Az amatőr résztvevők a UHU – Nemzetközi kísérlet villámok és felhők feletti elektromos fényfelvillanások észlelésére linken tájékozódhatnak és kapcsolódhatnak a programhoz.
A program célja, hogy a légköri elektromosság környezeti kölcsönhatásait a lehető legalaposabban megismerjék a szakemberek – mondta el Lang Ágota, a Soproni Egyetem mesteroktatója. Óratervet, tanári segédanyagot és prezentációt is készítettünk, hogy a diákok számára is érthető legyen a kísérlet tárgyát képező jelenségkör. Emellett a magyar küldetés általános részleteit kívánja bemutatni a projektórához készült tananyagcsomag – hangsúlyozta a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar oktatója.
A Soproni Egyetem 2024 őszén írt alá megállapodást a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetével (HUN-REN FI) az erdészeti, a föld és űrtudományok területén végzett kutatások összehangolására. Az UHU projektet a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet munkatársa Bór József vezette. A tananyag kidolgozásában Lang Ágotán kívül Tücsök Dorottya, a Soproni Egyetem oktatási előadója is részt vett:
„A 7. -11. osztályos diákok és az oktatók számára javasolt segédanyag a hétköznapi ember számára is érthető és izgalmas információkat tartalmaz, közelebb hozza hozzánk a Föld és Világűr jelenségeit – emelte ki a fiatal szakember.
A nemzetközi kísérletről érdemes tehát minél több információt szerezni. A soproniak által kidolgozott tananyagcsomag az UHU projekt honlapján minden érdeklődő számára elérhető.
Kapcsolódó tartalmak
- Sikeres és inspiráló előadások a Nyugdíjasegyetemen!
- Édes látványosság nyílt a Ligneumban a Méhek Világnapján
- A boldogság megteremtésének lehetőségei – előadás Bagdi Bellával
- Soproni Nyugdíjasegyetem: Jövőbiztos lakóterek
- Terepen bizonyítanak a jövő erdészei – felkészültek a záróvizsgára a Soproni Egyetem hallgatói
- Egy ötlet, amit több ezren viselnek – hallgatónk nyerte a SopronFest karszalagpályázatát
- Megújult táblák, örök élmény – fedezd fel újra a Botanikus Kertet!
- Séta a történelem és a természet ölelésében Selmecbányától – Sopronig – „Természetesen Veled”
- Hosszú távra tervez a Nemzeti Színház, az SZFE és a Soproni Egyetem – folytatódik a közös alkotás
- Természetesen Veled podcast - Zagyva Zalán, Pannónia Ösztöndíjjal Kenyában