Pár héttel a nagysikerű Holt költők társasága után újabb produkcióval érkezett Sopronba az Színház és Filmművészeti Egyetem: John Osborne kulturálisan forradalmárnak tartott művét, a „Dühöngő ifjúságot” hozták el a mai és a régóta mai fiatalokhoz. A Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves színművész hallgatóinak vizsgaelőadásaként készült a produkció, amit a Nemzeti Színház is felvett a repertoárjába.
Az eredeti mű ugyanis 1956-ban íródott, az abból készült legendás film is már majdnem 70 éves! A kortárs irodalomként jegyzett darab azonban most is fel-felbukkan a külhoni és a magyar teátrumokban időnként – nem véletlenül. Mindössze 5 szereplő van a színpadon (négyen alig huszonpár évesek), egyetlen szobában (mint egy kollégiumban), egyetlen díszletben játszódik minden: a fiatalság lázadása a tradicionális családi, egyházi és gazdasági konvenciók ellen. Mert bizony minden korban meg kell küzdenie a fiataloknak a világgal – de még inkább önmagukkal! Az SZFE előadása azért volt mindezen túl izgalmas, mert a mai fiatal huszonévesek vitték színre – novemberben volt a bemutatója Budapesten: egyetemista rendezővel, egyetemista színészekkel, látványtervezővel és dramaturggal… Igazi csapatmunka volt, az élén egy lelkes rendező szakos hallgató: Pányik Tamás.
Az egész egy iskolai házi feladatnak indult, de a leckéből komoly műhelymunka után végül vizsgaelőadás lett. Évek óta gyúrom magamban ezt a történetet és nagyon izgalmas volt megélni, ahogy magam is „beleöregedtem” a darabba. Még soha nem játszottuk a Bajor Gizi Szalonon kívül, de sikerült megugranunk ezt is. Úgyhogy bátran visszük más helyekre is – legközelebb Gyulán láthatja majd a közönség a mi „dühöngésünket”! - mondta el a rendező
Egyetlen „profi” a csapatban az apát játszó Rátóti Zoltán, aki nemcsak tanára, hanem mint a Színház és Filmművészeti Egyetem előző rektora maga is nagy örömmel vette a soproni meghívást: „Nagyon büszke vagyok a hallgatóinkra, öröm velük egy színpadon lenni – bár ezt azért én már sokszor megtapasztalhattam. De ebben az előadásban kifejezetten megtisztelő számomra, hogy együtt játszhatunk. Mert bár én a tanáruk (is) vagyok, szerepem szerint egyikük apja is, bizony én magam is sokat tanulok tőlük ezeken az estéken. Nagyon örülök, hogy Sopronban különösen jó előadás született.” – nyilatkozta széles mosollyal az arcán Kossuth- és Jászai Mari díjas színművész.
És valóban jól működött a Ligneumban ez a furcsa szerelmi és generációs kérdésekkel terhelt négyes: két ifjú férfi és két fiatal nő, akik a helyüket keresik a világban és önmaguk kapcsolataiban. Közben blöffölnek, nagyokat mondanak, játszanak egymással és egymás előtt, azt játszák, hogy ők mások, mint a szomszédok, a szülők, a főbérlők és a főnökök… Persze a lányok a vasalódeszka mögül, a fiúk pedig az újságba burkolózva „dühöngenek” – ahogy a darab címe ezt megkívánja… „Neked az fáj, hogy minden megváltozott, Jimmynek meg az, hogy minden a régi. Valahol valami hiba történt.” – hangzik el a második felvonásban.
Hiba azonban nem történt….. A teltház és a siker azt bizonyítja, kiválóan működik a Színház és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a fővárosi Nemzeti Színház együttműködése. A Soproni Egyetem kulturális terei továbbra is nyitottak az SZFE hallgatói és előadásaik számára.
Rombai Péter Fotói:
Kapcsolódó tartalmak
- Ismét kiváló helyezéseket gyűjtött be a Soproni Egyetem a 37. OTDK-n
- Az „Év Agrárembere” díj jelöltje az ERTI kutatója, Dr. Csóka György Levente
- Természetesen Veled Podcast – Beszélgetés Prof. Dr. Fábián Attila rektorral
- A „Holt költők” után feléled a „Dühöngő ifjúság” is a Soproni Egyetemen
- Természetjárás és múltidézés - élmény és történelem egy napon
- Hogyan legyünk boldogok? - Bagdi Bella előadása a Soproni Egyetemen
- Hargitai László „fából faragott világa”
- Sikeres és inspiráló előadások a Nyugdíjasegyetemen!
- 100 éves professzorát köszönti a Soproni Egyetem – meghitt pillanatok és egy különleges levél
- Kortárs darabok, virtuóz játék- fiatal zongoraművészek adtak koncertet a Soproni Egyetemen