Március 4-én a Soproni Egyetem történetének egyik sorsfordító fejezetére emlékeztek a Selmeci Teadélután keretében, amelynek részeként az érdeklődők az elsők között tekinthették meg „A Selmeci szellem” című dokumentumfilmet.
A háromrészes dokumentumfilm-sorozat befejező epizódjaként a film a selmecbányai főiskola menekülésének történetét dolgozza fel. Bemutatja az anyaországba való átköltözés körülményeit, a selmeci diákok és oktatók hősies helytállását, a nyugat-magyarországi felkelést, valamint az 1921-es soproni népszavazást, amelyben a Selmecbányáról érkezett fiatalok is kulcsszerepet játszottak.
A vetítést követően szakmai beszélgetésre került sor, amelynek résztvevői Dr. Sági Éva, a Soproni Egyetem Levéltárának vezetője, Boronkay Gusztáv, a film operatőr-rendezője és Szemerey Tamás mestertanár, egyetemtörténet-kutatóvoltak. Az alkotók Szekeres Kriszta kulturális szervező moderálása mellett osztották meg a filmkészítés hátterét: beszéltek a történész és filmes szemlélet összehangolásának kihívásairól, a tárgyi emlékek hiányáról, valamint arról, miként törekedtek a történelmi események hiteles és közérthető bemutatására.
A háromrészes dokumentumfilm-sorozat az első világháború következményeként menekülni kényszerült egyetemek történetét dolgozza fel. A „Menekülő alma mater” a kolozsvári tudományegyetem szegedi elhelyezkedéséről, a „Száműzött egyetem” a Pozsonyból Pécsre került képzés küzdelmeiről, míg „A Selmeci szellem” a Selmecbányáról Sopronba érkező főiskoláról szól.
A film hamarosan a nagyközönség számára is elérhető lesz, amikor a Duna TV műsorára tűzi.
Az esemény méltó módon idézte fel a Soproni Egyetem történetének meghatározó pillanatait, és lehetőséget teremtett a múlt és jelen találkozására.
Kapcsolódó tartalmak
- Zöldebb holnapért – dinamikusan fejlődnek a Soproni Egyetem vállalati és tudományos kapcsolatai
- Március 15-i kitüntetések a Soproni Egyetem polgárainak
- Út a zöldebb jövő felé: a fenntartható fejlődést erősítő intézményi gyakorlatokról egyeztettek
- A Soproni Egyetem Püspökladányi Arborétumának talajszelvénye lett a 2025-ös év „Világ Talaja”
- Erdészeti örökség és tudományos hagyaték – Fekete Lajos monográfiájának bemutatója
- Muzeális tojásles Húsvét hétfőn a Ligneumban
- A boldogság megteremtésének lehetőségei – előadás Bagdi Bellával
- Űrtechnológia és talajkutatás kéz a kézben — Izgalmas előadással nyitott a Nyugdíjas Egyetem
- Biztos államilag finanszírozott helyek, ösztöndíjak és egyéni törődés a Soproni Egyetemen
- Ha Selmec hív….!-Az ősi városba látogattak a Soproni Egyetem első évesei