A Könyv napján volt a hivatalos bemutatója annak a kötetnek, amelyben a Soproni Egyetem nyugalmazott professzora, Dr. Hargitai László foglalta össze szakmai életének legfőbb eseményeit. A szerző betegsége miatt sajnos nem tudott jelen lenni a Ligneumban, de egykori kollegái, munkatársai és tanítványai történetein keresztül nagyon is jelenvaló képet kaptunk a 85 éves egyetemi tanárról.
Hargitai László az Alföldön volt otthon, ma újra Szolnokon él. De élete számos szakaszában Sopron volt az igazodási pont: középiskolásként szakmai kirándulások, később a főiskolás évek, 1976 után pedig különféle egyetemi oktatói státuszok és persze 3 itt nevelkedő fia kötötte a leghűségesebb városhoz. Ahhoz az egyetemi tanári generációhoz tartozott, akik a szakmából, a konkrét ágazati üzemek világából érkeztek, nagy gyakorlati tapasztalattal és még nagyobb tervekkel. Az ő soproni évtizedeiben önállósodott a faiparos képzés Sopronban: ki kellett dolgozni az új tantárgyakat, meg kellett határozni a tudásszinteket, a vizsgafeltételeket, a szakma mérnöki és tudományos elismertségét kellett felépíteni.
Ebben a munkában vállalt meghatározó szerepet Hargitai László, aki végigjárva a ranglétrát professzora, illetve dékánja is volt a Faipari Karnak. Fűrészüzemi tapasztalatait és az üzemi termelésben szerzett rutinját gyorsan átültette a felsőoktatásba, hatékony és precíz munkája, a faipar iránti elkötelezettsége számos szakmai elismerést hozott neki: egyetemi és állami kitüntetések sora szerepel a „Fából faragott világom” címmel megírt életrajzi adatokkal is színesített szakmai memoárjában.
A könyvbemutató délutánján inkább, mint embert: diáktársat, kollegát és mestert ismerhettük meg őt. Répászky Miklós Abádszalókról jött Sopronba, hogy meséljen a közös kamaszkori élményeikről, hiszen együtt jártak technikusi iskolába, együtt tanulták meg a szakmájuk iránti alázatot, a teherbírást és a nehezített körülmények közötti helytállást. Márpedig nehéz idők jöttek… Hargitai Lászlót elsőre nem vették fel Sopronba, akkor kezdett dolgozni először fűrészüzemben. Később több hasonló műhelyt és vállalatot rázott helyre országszerte: megszüntette a gazdálkodás visszásságait, hatékony munkaszervezéssel jelentős termelésnövekedést ért el minden általa vezetett egységben.
A könyvében is számos (ma már megmosolyogtató) történetet adott közre a szocialista üzemek hétköznapjairól, ezeket a részleteket Köő Márton faipari mérnök hallgató olvasta fel a bemutató közönségének. Dr. Szabadhegyi Győző az egykori kollégiumi szobatárssal közös kalandjaikra is szívesen emlékezett: a közös szakmai programokra, síversenyekre és sportélményekre. Dr. Gerencsér Kinga több mint 3 évtizeden keresztül volt kollegája Haraszti Lászlónak, akiben szerinte ideálisan egyesült a szakember és a tanár. Egykori tanítványa, mai értelemben utóda Prof. Dr. Bejó László a Soproni Egyetem nevében köszönte meg elődje példamutatását és kívánt jobbulást a távolból is Hargitai dékán úrnak.
A kötet a Soproni Egyetemi Kiadó gondozásában jelent meg, a szerkesztés oroszlánrészét a professzor úr középső fia, Hargitai Gábor vállalta magára. A kiadvány bekerül az intézmény Központi Könyvtárába is, megvásárolni néhány hónap múlva a Soproni Egyetem webshopjában lehet majd.
Kapcsolódó tartalmak
- Soproni Nyugdíjasegyetem: Jövőbiztos lakóterek
- „Az Év Agrárembere” – a közönségdíj nyertese a Soproni Egyetem kutatója
- Drónok az oktatásban – a Természetesen Veled podcastben
- Sikeres és inspiráló előadások a Nyugdíjasegyetemen!
- Soproni Egyetem Green Event – Zöld Rendezvények 2025-től Magyarország első karbonpozitív egyetemén
- Természetjárás és múltidézés - élmény és történelem egy napon
- A „Holt költők” után feléled a „Dühöngő ifjúság” is a Soproni Egyetemen
- Március 15-i kitüntetések a Soproni Egyetem polgárainak
- Erdészeti örökség és tudományos hagyaték – Fekete Lajos monográfiájának bemutatója
- Kenyai kutatások - Pannónia Ösztöndíjprogrammal jutott el a Soproni Egyetem hallgatója Afrikába