
Bár a naptár a telet mutatja, a Soproni Egyetemen még mindig érezhető annak a gazdag kulturális utazásnak a hatása, amely az elmúlt hónapokban közelebb hozta Csehország értékeit. A szeptember végétől december közepéig tartó eseménysorozat bebizonyította, hogy a két nemzet történelme, művészete és szakmai élete ezer szállal kötődik egymáshoz.
A Soproni Egyetem Ligneum látogatóközpontja és a Botanikus kert adott otthont annak a közel két tucat rendezvénynek, amely a cseh kultúra legjavát vonultatta fel. A szervezők célja az volt, hogy a gyerekektől az egyetemi hallgatókon át az idősebb korosztályig mindenki megtalálja a számára kedves kapcsolódási pontot.
Mesés erdők és legendás alakok
A legkisebbek nagy örömére megelevenedtek a cseh rajzfilmkultúra ikonikus alakjai. Rumcájsz, a jicini erdőlakó zsivány nemcsak a mesékben látogatott el Sopronba, hanem a gyerekeknek szóló ökomese-sorozatban is főszerepet kapott. Mellette feltűnt a Kisvakond, valamint Moha és Páfrány is, akiknek történetein keresztül a szakemberek a természetvédelem és az erdő élővilágának fontosságára hívták fel a figyelmet. A hallgatók saját szemükkel is megtapasztalhatták a cseh táj szépségét: az őszi tanulmányútjukon készült természetfotókból szabadtéri kiállítás nyílt a Botanikus kertben.
Építészet és technika
A programok nemcsak a mesék világába kalauzoltak el, hanem Sopron építészeti és technikai örökségét is új megvilágításba helyezték. A résztvevők tematikus sétákon ismerhették meg Hild Vencel klasszicista építész munkásságát, és felfedezhették a város barokk kincseit a Villa sori Nepomuki kápolnáig tartó túra során.

A technika szerelmeseit a „Skodák Skodája” bemutató nyűgözte le, ahol a veterán autócsodák mellett a modern, elektromos modellek is helyet kaptak. A látványt szakmai pódiumbeszélgetés egészítette ki, ahol az egyetem formatervező tanárai elemezték a cseh autódesign sajátosságait.
Szakmai partnerség és gasztronómia
A Cseh Ősz egyik legfontosabb eredménye a szakmai kapcsolatok elmélyítése volt. A Soproni Egyetem szoros együttműködést alakított ki a brünni Mendel Egyetemmel. A cseh intézmény bútortervező oktatói nemcsak kiállítást hoztak Sopronba, hanem előadásokat is tartottak a hallgatóknak.
Természetesen a gasztronómia sem maradhatott ki: Bohumil Hrabal író sörgyári emlékei és a Trojka Színházi Társulás előadása mellett a kóstolók is népszerűek voltak. Az együttműködés egyik izgalmas távlati célja, hogy a cseh tapasztalatokat felhasználva a Soproni Egyetemnek a jövőben saját söre is szülessen.
Bár a rendezvénysorozat hivatalosan véget ért, a barátság és a közös munka folytatódik. 2026 februárjában újabb találkozókra számíthatunk, így a cseh kultúra továbbra is a mindennapjaink része marad.
Kapcsolódó tartalmak
- Évforduló – Fejlődés, Lendület, Összetartozás
- Csapody István-emlékülés a Soproni Egyetemen
- Regionális együttműködését erősítette a Soproni Egyetem Alsó-Ausztriában
- A természet nyelvén szól a tudás: nemzetközi elismerés a Soproni Egyetemnek
- A Soproni Egyetem az élvonalba tör az AI-alapú oktatásban
- Meghívó az 1956-os ünnepi megemlékezésre
- Bánó István Emlékkonferencia a Soproni Egyetem Kámoni Arborétumában
- Különböző kultúrák– a Soproni Egyetem nagy hangsúlyt fektet a nemzetközi hallgatók beilleszkedésére
- Ismét Rajz-Film-Zene koncert a Ligneumban!
- Soproni egyetemi kötet az „Év Könyve 2025” díj jelöltjei között